Móda může ublížit

Ženy kmene Padaung, tzv. žirafí ženy, si od svých 15 let připevňují na krk kovové obruče, které jim způsobí deformaci krční páteře. Dívky kmene Mursi či Surma si rozřezávají spodní ret a davají si tam keramické talířky, přitom si vytrhnou dva spodní zuby, asi nemusíme popisovat, jaké problémy z toho vyplývají. A žena ze západu si oblékne úzké bokové kalhoty a botky na vysokém podpadku a zdravotní obtíže se začnou objevovat jedna za druhou. Možná nadsázka, ale i naše móda může být krutá.

Bokovky

Móda bokovek nebo-li bederních kalhot sebou přinesla častější záněty močových cest a ledvin. Vědci mají též podezření, že přiškrcují nervové provazce bederních obratlů a mohou je tak trvale poškodit (od chronických bolestí zad až k parestézii). Trendy na tento rok však mluví jednoznačně pro zdraví, nyní jsou in kalhoty pyžamového střihu.

Tanga

Tanga kalhotky, to je trocha látky spojená šňůrkami. Látka je většinou z neprodyšného materiálu, není proto těžké zapaření intimních částí těla. A kde je vlhko, tam se výborně daří kvasinkám. Navíc úzké šňůrky mohou způsobit odřeniny, které se neléčí zrovna snadno. Můžeme si oddychnout, že éra tanga kahotek ustupuje.

Úzké džíny

Úzké džíny jsou nephodlné a navíc mají stejný vli na intimní partie jako tanga. Navíc znemožňují pohyb hýžďových svalů a zadeček ochabuje, povadává.

Podprsenka

Jedná se o část oblečení, kterou moderní žena potřebuje a sama o sobě tělu neubližuje. Jen je vždy nutné , aby si jste si vybrala kvalitní a vám přímo na tělo. V levných podpsenkách např. nemusí být kostice dobře upevněna a může, kromě prothnutí blůzky, způsobit škrábanec, či dokonce pneumothorax. A ještě nezapomeňte sledovat znaménka v okolí podprsenky, popř. si je nechte odstranit.

Kabelky

Peněženka, klíče, mobil, deštník, kapesníčky, kosmetika, část nákupu - to vše dnes ženy nosí v kabelkách velikosti XXL. Z dam se stávají vzpěrači. Jednostrannná zátěž jednoznačně působí na páteř a to hlavně krční.

Boty

Vysoké podpadky ničí klenbu, stejně jako boty na platformě. Botky do špičky nepřirozeně tlačí na prsty a opět může trpět klenba nohy. Ani baleríny, žabky nebo pantofle nepůsobí dobře na končetiny. Nevhodná podrážka zatěžuje klouby, pata nemá řádnou oporu. Opět trpí klenba. Pokud jste plni síly, říkáte si, proč mi někdo diktuje, co je a není správné. Chcete ale přece aby vás končetiny nosily co nejdéle a ony si vše dobře pamatují. Správná klenba má totiž dvě hlavní funkce: nese hmotnost těla, ale zároveň umožňuje přesun této hmotnosti - chůzi.

Dnešní móda je krásná, rafinovaná, sexy, ale dokáže i ublížit. Není podstatou článku vás odradit od trendy oblékání, jen občas při nákupu šatů pomyslete na své tělo.

Podléháte módním trendům? Podle čeho si vybíráte šatník?

 

Móda může ublížit patří do témat
  • Dorka 28.07.2012 17:48:15

    Jen pro upřesnění ženy z kmene Padaung si kovové obruče nasazují nikoli od 15 let, ale od útlého dětství do 16. let a nedeformují krční páteř, ale spíše hrudník, klíční kost sestupuje do tvaru A a to působí prodloužení krku... Dobře, Ale to že podprsenka způsobuje pneumothorax?? to už by jste měli přehodnotit.. Nejsme v Americe, to je jak kdyby jste tvrdily že se vám může obyčejná náušnice zabodnout do hlavy a způsobit otřes mozku nebo tak něco... :D zábavný článek-skutečně

  • Bokovky Rajce+Jogurt 01.09.2009 20:40:29

    To je pravda, v dnešní době hodně holek nosí bokovky i zimě a mají odhalené lendviny. Je to hazardování se zdravím!


Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění zad a páteře

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku